História

    Žilina patrí medzi najstaršie slovenské mestá. Už v 13. storočí začali nemeckí kolonisti zo sliezskeho Tešínskeho kniežatstva stavať nové sídlo, ktorého centrom bol rínok, dnešné Mariánske námestie.

    Keďže mesto v minulosti ničili časté požiare, zachovalo sa len málo pôvodných pamiatok. Námestie bolo gotické s vysokými štítmi domov, ktoré po požiari v roku 1886 boli zrušené, pretože prekážali pri hasení. Dnes domy opäť získavajú pôvodný charakter.

Pohľad na námestie okolo roku 1910

    Štvorcový rínok, dnešné Marianske námestie, tvorí stred historického jadra Žiliny. Je jediným námestím na Slovensku, kde sa po celom obvode zachovali arkády v prízemiach meštianských domov. Komplex arkádových chodieb sa tiahne cez prízemia 44 domov a obsahuje 106 arkád. Z každého rohu vybieha dvojica ulíc, ktoré medzi sebou zvierajú pravý uhol (výnimkou je len Burianova medzierka). Najstarším zobrazením žilinského rínku je kresba študenta geometrie Karola Havera, pravdepodobne z roku 1779.

Kresba Karola Havera
    V dvadsiatych rokoch 20. storočia do vzhľadu námestia nevhodne zasiahli tri novostavby, hlavne budova Považskej agrárnej a priemyselnej banky (neskôr sídlo MNV v Žiline). V súčasnosti námestie znova získava svoju historickú podobu.